Na skok do katalánských Pyrenejí
- Na jaře 2024 začal Ryanair létat z Pardubic do katalánské Girony. Zaváděcí cena letenek byla 329 Kč, takže jsme je samozřejmě koupili a teprve pak jsme vymýšleli, jaký z toho uděláme trip.
- Byla to cesta na tři noci, takže času nebylo nazbyt. Ale Sára ještě nikdy nebyla v Pyrenejích, a tak se nám plán narýsoval vcelku rychle.
- Půjčili jsme si auto, nakoukli jsme na pobřeží Costa Brava a pak jsme vyrazili do Andorry, kde jsme si udělali pořádnou túru k ještě zamrzlému jezeru. A cestou zpátky jsme se ještě stavili v Perpignanu. Takže jsme navštívili tři země, aniž bychom opustili Katalánsko.
Doprava
- Pardubické letiště má parkování zdarma, takže z Prahy jsme vyrazili autem. Cesta i v ranní špičce zabrala jen něco málo přes hodinku. Jinak se dá na letiště pohodlně dostat i MHD - z pardubického vlakového nádraží jezdí autobusová linka 90, která je navázaná na odlety a přílety.
- Z Pardubic jsme odletěli letadlem Ryanair do Girony a stejným způsobem jsme letěli i zpátky. Let zabral jen 2 hodiny. Letěli jsme jen s malým příručákem, na ty tři noci jsme moc věcí nepotřebovali, i když jsme jeli do hor.
- Na letišti v Gironě jsme si půjčili auto v půjčovně Sixt. Ta sice patří spíš k těm dražším, byla to ale jediná půjčovna, která povolovala jen za drobný příplatek i cesty do Andorry. Půjčený jsme měli Citroën C3 Aircross a najeli jsme s ním 715 km.
- Z letiště v Gironě jinak jezdí asi za 20 € autobus do Barcelony a za 2 € autobus do Girony. Z Barcelony se pak dá dostat i do Andorry, buď Flixbusem přímo, nebo vlakem do Porte Puymorens a dát si túru už odtamtud (o tom si můžete přečíst zde). Je to ale časově výrazně náročnější, takže na tomhle tripu to pro nás nepřipadalo v úvahu.
Specifika Andorry
- Andorra není v EU ani v Schengenu, takže byste její hranici oficiálně měli přecházet jen na hraničních přechodech. Na těch se ale v praxi dělají spíš jen namátkové kontroly a reálně vede přes hranici spousta horských stezek, kde samozřejmě nikdo nic nekontroluje. V každém případě je lepší mít u sebe při přechodu hranice občanku nebo pas, a v případě auta taky techničák a zelenou kartu.
- Mnohem častější jsou hraniční kontroly při cestě ven z Andorry, protože Andorra nemá spotřební daň na alkohol a spousta lidí se odsud do EU tedy snaží velmi levný alkohol "propašovat".
- Pozor je potřeba dávat hlavně na mobilní data - třeba T-Mobile počítá Andorru v rámci EU roamingu, takže můžete normálně používat svůj tarif. Někteří operátoři ale zemi berou jako zónu mimo EU a budete tudíž platit klasicky lichvářské ceny jako třeba v Turecku nebo ve Švýcarsku.
- Jinak se pobyt v Andoře nijak neliší od pobytu ve Francii - platí se eurem, do zásuvek nepotřebujete adaptér, jezdí se vpravo a časové pásmo je středoevropské.
Noclehy
- Dvě noci jsme spali v hotelu Sol-Park, rezervace klasicky přes Booking.
- Třetí noc jsme strávili napůl na cestě a napůl na letišti, protože odlet z Girony byl už v 5:45 ráno. Na letišti není salonek a přes noc není nic otevřeného. Ležet se dá jedině na zemi, takže dost spartanské podmínky a celou noc bych tam asi trávit nechtěl.
Peníze
- Letenky byly každá za 329 Kč, takže celkem za oba 1300 Kč.
- Za ubytování se snídaní jsme dali zhruba 3000 Kč.
- Auto vyšlo celkem na 6500 Kč. Čtyři a půl tisíce bylo samotné půjčení, za parkování (včetně hotelu) jsme dali 400 Kč a benzín stál 1600 Kč.
- K tomu jsme utratili asi 1500 Kč za jídlo venku a 700 Kč za jídlo ze supermarketů.
- Celkem jsme se tedy dostali na rovných 13 tisíc, takže 6500 Kč na osobu.
» Kam dál: Kontrasty Kavkazu: Gruzie a Arménie
» Další podobná cesta: Jak dojet vlakem do Lichtenštejnska a co tam dělat