Eurovíkend v AmsterdamuKam jsme jeli

 • Po návratu z Portugalska netrvalo dlouho a přepadla nás znovu chuť někam vyrazit. Easyjet měl zrovna akci na letenky do Amsterdamu, takže rozhodování netrvalo dlouho a koupili jsme si letenky na první jarní den, 21. března.
 • Z cesty nám nakonec vyšel úplně typický eurovíkend - strávili jsme tam tři noci a kromě samotného Amsterdamu jsme se podívali ještě do městečka Zaandam a do skanzenu větrných mlýnů Zaanse Schans.

Jak jsme jeli

 • Akce na letenky byla bohužel jenom jednosměrná. Cesta tam tedy byla jednoduchá, ale zpátky jsme museli být maličko kreativní.
 • Z Prahy jsme odletěli 21. března ve 13:00 letadlem Easyjetu, v Amsterdamu jsme přistáli ve 14:40.
 • Z Amsterdamu jsme pak po třech nocích odjeli v 9:55 ráno autobusem Flixbusu do asi 100 kilometrů vzdáleného města Eindhoven, které je známé asi hlavně svým nízkonákladovým letištěm. Přesně kvůli němu jsme tam jeli i my, ve městě jsme navštívili jenom místní coffee shop.
 • Z Eindhovenu jsme odletěli v 19:20 s aerolinkami Transavia, v Praze jsme přistáli ve 20:50. K dispozici byl v podobném čase ještě let Ryanairu, ale Transavia je po všech stránkách lepší volba, i když stojí o pár eur víc. Narozdíl od Ryanairu neúčtuje nic za příruční zavazadlo nebo za sezení vedle sebe. A subjektivně mi její letadla připadají i pohodlnější.

Kde jsme spali

 • Amsterdam je jedna z nejdražších destinací v Evropě, takže sehnat nějaké rozumné bydlení je dost oříšek. Po zdlouhavém sjíždění Bookingu, kde ubytování pod 150 € na noc vypadalo tak, že bych tam neubytoval ani psa, jsme sáhli po hotelech Ibis.
 • Bydlení přímo ve městě bylo dopředu prakticky vyloučené, takže abychom dopravou na nějaký daleký hotel zbytečně neplýtvali denním světlem, kterého je v březnu pořád ještě málo, ubytovali jsme se na první noc přímo u letiště v hotelu Ibis Schiphol Airport Amsterdam. Velkou výhodou tohoto hotelu je, že k němu z letiště zdarma jezdí shuttle bus. Jinak je to klasický Ibis se skromějším, ale komfortním vybavením pokoje, a hlavně se tady dá spolehnout na čistotu.
 • Na zbylé dvě noci jsme se pak přestěhovali za řeku IJ na okraj městečka Zaandam. Odsud byla dost dobrá dojezdová vzdálenost na autobusák Sloterdijk, odkud jsme měli na poslední den ráno plánovaný odjezd do Eindhovenu, a zároveň taky do centra Amsterdamu. Ubytovali jsme se v hotelu Ibis budget Amsterdam Zaandam, což je taková úspornější verze normálního Ibisu. Úspornost spočívá hlavně v tom, že sprchový kout stojí přímo v pokoji a oddělenou místnost má jen toaleta.

Kolik nás to stálo

 • Jedinou levnou věcí tohohle výletu byly letenky. Easyjet z Prahy do Amsterdamu stál 489 Kč. Flixbusová jízdenka z Amsterdamu do Eindhovenu byla za 135 Kč, a to včetně místenky, kterou jsme si připlatili zvlášť. Letenka s Transavií z Eindhovenu do Prahy byla za 628 Kč. Doprava tedy byla celkem za 1252 Kč na osobu.
 • Cena ubytování byla opravdu extrémní a jestli se nepletu, bylo to nejvíc, co jsem kdy kde za ubytování platil, navzdory tomu, že hotely byly dost skromné. První noc v letištním Ibisu byla za 65 €, jedna noc v Ibisu budget v Zaandamu pak vyšla na 109 €. Celkem jsme tedy zaplatili 7350 Kč, 3675 Kč na osobu.
 • Teplá jídla jsme jedli jenom v McDonaldech, jinak jsme si jídlo kupovali v supermarketech. I tak nás ale výdaje na místě spolu s MHD, nějakou trávou a suvenýry vyšly zhruba na 100 € na jednoho.
 • Celkový účet na osobu tedy vychází zhruba na 7500 Kč.

Doprava po Amsterdamu, OV Chipkaart a Zaandam

 • Jelikož budete kvůli šíleným cenám panujícím v centru nejspíš bydlet někde úplně na periferii, budete nejmíň dvakrát denně využívat amsterdamskou MHD. A jelikož 90minutová papírová jízdenka stojí naprosto neuvěřitelných 6.50 €, tak opravdu doporučuju pořízení takzvané OV Chipkaart.
 • OV Chipkaart je něco jako pražská Opencard, akorát se na ni dá kromě dlouhodobých kuponů nahrát i kredit. A jízdné se vám potom strhává z tohoto kreditu. Funguje to tak, že při nástupu do jakéhokoliv dopravního prostředku (včetně meziměstských vlaků) přiložíte kartičku ke čtečce a znovu ji pak přiložíte při výstupu. Kredit se vám strhne podle ujeté vzdálenosti. Ať jedete v rámci amsterdamské aglomerace jakoukoliv vzdálenost, bude to vždycky levnější než těch 6.50 €, co stojí papírová jízdenka.
 • Kartička se dá pořídit v anonymní podobě bez poskytování jakýchkoliv osobních údajů (je tedy přenosná) a stojí 7.50 €. Koupit ji lze v infocentrech na letišti i všech významných vlakových a autobusových nádražích.
 • Samozřejmě vyvstává otázka, co dělat s neproježděným kreditem. A to překvapivě není žádný problém. O refundaci lze on-line požádat zde. Refundace probíhá SEPA převodem, je tedy dobré si nejdřív zjistit, zda za tento převod vaše banka neúčtuje nějaký poplatek (ten by taky mohl být vyšší než samotná refundovaná částka).
 • A k úspoře za MHD mám ještě jeden tip - ubytujte se v městečku Zaandam. Buď v hotelu Ibis budget, který jsem zmiňoval výše, nebo v sousedním hotelu Bastion Zaandam. Ceny jsou tady totiž daleko nižší než přímo v Amsterdamu, a přitom cestou mezi centrem Amsterdamu a hotelem můžete využít přívozy přes řeku IJ, které jsou zdarma.
 • Přívozy kotví za budovou nádraží Amsterdam Centraal, odplouvají každých pár minut a fungují cca od 6 hodin ráno do půlnoci.
 • Pokud se ubytujete v jednom z mnou zmíněných hotelů, nastoupíte v kotvišti za nádražím na přívoz směr "NDSM". Jízda přívozem nejen že je zdarma, ale navíc je pěkně scenérická. Po vylodění popojdete pár kroků na autobusovou zastávku Klaprozenweg/Atatürk. Nastoupíte na autobus číslo 391 a po 12 minutách jízdy vystoupíte na zastávce Vijfhoek přímo u hotelů. Z OV Chipkaart se vám za tuto cestu strhne 2.10 €. Tímhle způsobem srazíte náklady na ubytování v Amsterdamu na nejnižší možnou částku, pokud tedy nechcete využívat Couchsurfing případně jinou punkovou metodu.

Drogy v Amsterdamu

 • Ačkoliv o drogách v Amsterdamu koluje spousta mýtů a legend, realita je taková, že legálně lze koupit pouze marihuanu a hašiš a užívat je lze legálně pouze uvnitř coffeeshopů.
 • Sám jsem si marihuanu pořídil při všech svých třech návštěvách Amsterdamu. Při prvních dvou jsme s kamarády navštívili vyhlášené coffeeshopy v centru města, kde nám prodali extrémně předraženou slámu.
 • Při této poslední návštěvě už jsem se nechtěl nechat napálit v nějaké turistické pasti a pro jointa jsme zamířili do centra Zaandamu. V malém sympatickém Coffeeshopu Headlines plném místních seniorů jsme pořídili 5 jointů za 17 € (v Amsterdamu tolik obvykle stojí jeden joint). A byla to pecka! Po půlce už jsem byl zchillovaný jako kdybych zrovna absolvoval nejlepší možnou masáž, či jak to popsat.
 • Několik jointů jsme si s vědomím hrozící pokuty lajznuli dát venku. Vždycky jsme se schovali trochu stranou, ale pozornost jsme přilákali i tak, protože vůně trávy je prostě až příliš silná a charakteristická. Všichni, kdo si nás všimli, nás ale ocenili smíchem nebo zdviženým palcem.
 • Poslední dva jointy jsme si dali v coffeeshopu v centru Eindhovenu. Obsluha neměla nejmenší problém s tím, že jsme si "matroš" přinesli odjinud, ale objednali jsme si tam samozřejmě kafe a nějaký drink.

Co jsme viděli


Co jsme dělali

Na cestopisu se pracuje...